Chiang Mai je malé městečko v severním Thajsku, o kterém se na hodně místech psalo, jako místo, které musíte navštívit. A protože je sem přímý spoj z Hong Kongu, a pak se z Chiang Mai dá dojet přes noc vlakem do Bangkoku, byla to naše jasná zastávka na 14 dní.

Foto:

Měli jsme štěstí na apartmán, 2 pokojový kousek od centra i od kopců, s bazénem, fitkem a saunou za cca 20 USD na noc pro 2.

Chiang Mai nás hodně nadchlo – velmi poklidné studentské město plné mladých lidí, stylových obchůdků, chrámů, přírody, ale i nákupních komplexů a turistických lákadel…

Život nám v Chiang Mai krásně plynul – jsou zde tuny stylových kaváren, kde jsme ochutnali asi nejlepší kávu, protože je tady “in” její příprava, pražení atd. na různé způsoby. Ráno sport v kopcích nebo ve fitku či v bazénu, pak práce prokládaná bazénem, oběd za pár kroun, práce a odpoledne nějaký ten výlet: buď na trh, nebo do kina nebo za nějakou tou památkou nebo za hedvábím.

Shrnutí:

  • Chiang Mai je město kávy, naší coffee base byl Ted Café.
  • V Doi Suthep národním parku jsou neskutečné hiky s mimořádným převýšením, klidně 1000m + na 5km. Malinko problém je samotný track najít, protože jeho začátek je prostě někde neoznačená pěšinka u silnice. Super mapa hiků je zde.
  • Výběr z bankomatů – všude jako jinde v Thajsku – je zpoplatněno a ne málo – cca 180,- Kč za výběr. Takže je lepší směnárna. Pak je roztomilý, že máte banku, která nabízí výběr z bankomatů po celém světě zdarma – to neplatí u Thajska a jiných Asijských zemí…
  • Ve směnárně nevrací, tj. pokud chcete vyměnit 50 USD a máte 100 USD, nebudou mít zpět a musíte vyměnit 100…
  • Půjčit skůtr – rozhodně ano – provoz je tady vcelku klidný. Cena: cca 150 thb na den za automat.
  • Pokuty – dostali jsme botičku, takže bacha na značky, kde parkovat a kde ne. To co se ve zbytku Thajska moc neřeší, tady jo. Pokuta byla 400 thb.
  • Dešťová sezóna není žádný big deal. Prostě občas sprchne, takže pláštěnky s sebou.
  • Tohle je asi nejlevnější trh s ovocem a zeleninou, který jsme v Thajsku navštívili. 35 thb za kg dragonfruit, 35 thb za kg manga apod.
  • Sportovní oblečení a boty jsou tady brutálně drahý, o dost víc než se dají koupit v ČR.

 Za Verunku: 

Ferdíček zapomněl zmínit návštěvu v továrně na hedvábí – bylo hodně zajímavý vidět, jak celý proces frčí a jak se z prťavýho chomáčku “vaty” utká krásná látka. Ceny samozřejmě odpovídají náročnosti a představám o turistických peněženkách:) Např. 100% hedvábná pashmina v přepočtu za 4.000 CZK!! No neberte to:)) Ovšem zadarmo si tu můžete ochutnat bource morušového povařeného v teplé vodě – tuhle zdravou bílkovinu si Feferda s chutí zblajznul:) Video z podívané se bohužel ztratilo:(

Celkově je tenhle region proslulý pro výrobu hedvábí a údajně je tady spousta malinkých továrniček, který se zabývají jeho tradičním zpracováním –  ty jsme bohužel po cestě nepotkali… Stejně tak je tady tradiční i pěstování kávy, ale opět – bohužel – kávové plantáže jsou dobře schované v obrovských kopcích, takže ani tam jsme se na našem vypůjčeném prdítku nepodívali. Podivný je, že i přesto, že tady kávu údajně pěstuje kde kdo, tak normální balení zrnkové kávy jsme taky hledali skoro lupou… Ale je pravda, že jsme se dívali hodně v supermarketech a nehledali obchody pro místňáky. Kávičku si sice nevezeme, zato jsme jí tady vypili oba asi hektolitr:)

Za mě bylo Chiang Mai super právě díky té pohodičce, kterou jsme si tady našli, bazénu a super bydlení. 2 týdenní pobyt byl ideální!