Konečně Beskydy!

Po několika letech plánování jsme konečně měli příležitost vyrazit na skoro pětihodinovou cestu autem a strávit krásný 3 dny v Beskydech. Důvodem nebylo nic menšího než nasávání atmosféry a podpora benjamínka naší rodinky, Kuby, na extrémním 24-hodinovém závodě na Lysou horu a zpět.

Po příjezdu do Beskyd jsme v pátek vyrazili na menší 15 km zahřívací procházku z vesničky Pražmo po okolních kopcích. Počasí vyšlo na jedničku a až v závěru dne jsme si zkusili sprint k autu v -15˚ mrazu. Zážitek to rozhodně byl a hlavně jsme se mohli aspoň psychicky připravit na to, co nás může čekat den poté.

Sobota už se nesla v duchu plánování delšího výšlapu a poctivých příprav proviantu a oblečení. Na Lysou horu (1323 mnm) jsme vylezli za naprosto azurovýho nebe a v super čase, takže jsme stihli i první borce závodu, kteří probíhali čipovací boudou směrem dolů do základního tábora v Ostravici. Tím směrem jsme se vypravili i my – bylo to místy trochu svízelný, protože rychlých sportovců na úzkých horských cestách bylo opravdu hodně. S Kubou jsme se potkali v zázemí pro závodníky v Ostravici, odkud jsme po krátké pauze vyrazili opět na Lysou. Nutno podotknout, že jsme vyšli cca v 15:30, kdy už sluníčko nesvítilo a pomalu se snášela mlha. Stoupání bylo důmyslný, spletitý a náročný, ale jsem ráda, že jsme zkusili oficiální cestu závodu – aspoň víme, co závodníky čekalo. Než jsme došli na vrchol, byla už temná noc, kterou uspíšila i narůstající mlha. Naštěstí jsme všichni 3 měli rozum a občerstvili se před dalším výkonem teplou polívkou na horské chatě a my s Ferdou si ještě na poslední půlhodinku užili atmosféru ve společnosti borců a borkyň!

Když jsme se ale vydali na opačnou stranu hory než Kuba a všichni ostatní – do tmy, mlhy a chumelenice, tak přesně v tom momentě jsem se začala modlit. Znělo to asi takhle „seš ty normální?? Kam myslíš, že v tomhle počasí dojdeš? Neříkala ti mamka o pomníčcích zmrzlíků kolem cesty?!“. A když jsem v sobě konečně vydolovala jiskřičku odvahy, tak v tom se objevila asi 5 členná rodinka s kočárkem… Jo, aha, oni sem jezdí uspávat děti?! Hmmm… A bylo po strachu 
Po 30 km cestě za Kubou a celkem 2 výstupech na Lysou máme pěkných cca 2000 nastoupaných výškových metrů a celkem 2 cesty ze 3, které na Lysou vedou. Myslím, že je to docela slušný skóre na první pobyt v Beskydech!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*