Kupování bytu krok za krokem. Díl 2. – Rezervační smlouva

Hledali jsme byt téměř rok a půl, absolvovali jsme přes 45 prohlídek, poznali přes 45 realitních makléřů a několik bytů téměř koupili. Po roce a půl můžeme říct, že jsme se stali téměř odborníky na nemovitosti v Praze a okolí. Potom, co jsme našli ten pravý byt a podepsali rezervační smlouvu to všechno začalo. Smlouvy, právníci, podpisy, katastr, zástavy, vklady, elvéčka atd. Je to změť všeho možného, co je potřeba vyřídit v přesném sledu. V tomto článku je know how, jak na to.

Rezervační smlouva je smlouva mezi kupujícími a realitní kanceláří. Říká, že o nemovitost máte zájem a že realitka nebude nemovitost dále nabízet. Zájemci o byt složí rezervační jistinu (od 50.000 do 100.000 CZK) na účet realitní kanceláře a tato jistina je brána jako součást kupní ceny. V rezervační smlouvě je stanovena kupní cena, kterou jste vyjednali a termín do kdy se zavazujete podepsat kupní smlouvu (resp. Smlouvu o převodu nemovitosti).

Tip: Tlačte na realitku, aby nabídku stáhla z webu a nespokojte se s tím, že na webu nabídku nechají a uvedou u ní “rezervováno” – tím ji vlastně nabízejí dál a může se ozvat jiný zájemce, který nabídne více peněz. V této není zdaleka nic jisté a nemá cenu se radovat.

Rezervační smlouvu chtějte v předstihu, není asi úplně potřeba ji probírat s právníkem, ale určitě je potřeba si ji několikrát přečíst a překontrolovat všechny údaje. Do termínu, do kdy je podle této smlouvy potřeba uzavřít kupní smlouvu, si dejte rezervu, klidně tak měsíc, dva…

Před podpisem rezervace chtějte černé na bílém:

  • list vlastnictví (tzv. LV) ze kterého se dozvíte vše o nemovitosti, že je bez dluhů a zástav a že skutečně patří prodávajícím (ideálně překontrolovat podle občanek)
  • vyúčtování plateb (fond oprav, komunální služby…). Nespokojte se s ústním předáním, na papíře to může být jinak!
  • doklad o nabytí nemovitosti prodávajícími (kupní smlouva, dědictví…). Musí tam být uvedena rozloha nemovitosti.

Na okraj: Z rezervační jistiny si realitní kancelář bere svou provizi za zprostředkování. To není vaše věc, protože to si ralitka vyjednala s prodávajícími.

Co následuje po podpisu rezervační smlouvy:

  1. Platba rezervační jistiny na účet realitky
  2. S bankou nebo finančním poradcem začít vyřizovat všechno potřebné pro hypotéku (Díl 3.)
One comment to “Kupování bytu krok za krokem. Díl 2. – Rezervační smlouva”
  1. K nákupu nemovitosti a podpisu Rezervační smlouvy u realitní kanceláří je potřeba si opravdu řádně pročíst smlouvu, neboť jste většinou tlačen a téměř “odsouzen” ke smluvní pokutě za porušení jakéhokoliv bodu smlouvy. A věřte tomu, ten se vždy najde! Pokuta je většinou odměna RK ve výši rezrvačního poplatku. Tato pokuta je většinou jednostranná, což je značná neserióznost RK, kterou využívají ve svůj jednostranný prospěch. V řádné smlouvě, která nám zaručuje rovnost stran by neměla smluvní pokuta chybět ani u RK, jestliže by její vinou nedošlo k podpisu smlouvy. Pak by se jednalo opravdu o korektní RK.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*