Ferdík si potřeboval trochu odfrknout od práce a svůj zasloužený den volna strávil u vaření klasické vietnamské polévky Pho Bo. Vaření trvalo asi 6 hodin, takže takový zkrácený pracovní úvazek… :-) Musím se pochválit, ale výsledek pak chutnal přesně tak, jako jsme zvyklí jídávat třeba z holešovické tržnice.

A jakže zní recept na Pho Bo? Jen na úvod připomenu, že jde o tradiční vietnamskou polévku, která se dělá z hovězích kostí a z oháňky. Z toho se udělá pěkně pořádně silný vývar, který získáme po 6 hodinovém pomalém vaření. V zásadě samotný recept není nikterak složitý, ale je náročná na čas. Suroviny, které potřebujeme: hovězí kosti na polévku (v mém případě jsem koupil asi 2kg), oháňku (tu jsem neměl), kližku (asi půl kila). To je z masa vše; dál: zázvor, badyán, skořice v celku, cibule, jarní cibulka, červená cibule, koriandr, rýžové nudle, chilli papričky, koriandr (taky jsem neměl).

Postup vaření je snadný: Morkové kosti se dají vařit, jakmile voda s kostmi začne vřít, zcedíme, kosti opláchneme pod tekoucí vodou a opět ve studené vodě přivedeme k varu. A pečlivě pak sbíráme pěnu – já jsem sbíral asi 15 až 30 minut. Docílíte toho, že vývar bude krásně čirý. Cibuli a zázvor rozpůlíme a spolu se skořicí, badyánem na pánvi nasucho opražte až to chytí hezkou hnědou barvu a vhodíme do vývaru – tím chytí krásně hnědou barvu. Přidáme i kližku, kterou vaříme podle velikosti tak 3 hodiny, pak ji vyjmeme, zabalíme do alobalu a klidně s ní šup do ledničky. Pak už víceméně zbývá jen dodělat vývar a servírovat, což je taky kapitola sama pro sebe:

Do misky dejte uvařené rýžové nudle (viz obal:-) Na nudle rozložte na tenké plátky nakrájenou kližku, na jemné plátky červenou cibulku, trochu jarní cibulky, nasekaný koriandr, zalijte horkým vývarem. Můžete přidat pepř a Vietnamci ještě přidávají různé ochucovadla – česnek nebo bambus naložený v octové vodě s cukrem atd… Dobrou chuť.

Ještě update. Takhle vypadá Pho Bo v některých VietSpotech:

Pho Bo Thai

Podobné články