Dovca zacala docela prijemne a ro tim, ze Verunka dostala na letisti kafco u Starbucks zdarma a to protoze, ze je “zlaticko”, jak se vyjadrila obsluha :D …tim ovsem proslunene okamziky skoncily:D

Po bezproblemovem pruchodu pasovkou jsme se dostali ke gatu, kde nam docela prijemny sekuritak rekl, ze jelikoz jsme meli pouze on-line checkin bez bezpecnostniho pohovoru u odbavovaci prepazky, tak musime pockat. A tak jsme cekali, cekali a cekali az byla posledni vyzva k dostaveni se do gatu.. V tom nam byl pridelen docela husty typek primo z Izraelskyh aerolinek, ktery nas asi 15 min dukladne zpovidal a pokladal i VELMI osobni otazky. Zbyvalo asi 30 min do odletu a konecne jsme se dostali k security kontrole pred nastupem do letadla, kde se nas ujala dost zmatena slecna. Skoncilo to tak, ze Verunce vyskladali cely batoh ven. Cela tahle sarada trvala asi 30 min a do letadla jsme nastupovali jako posledni;)

Tel Aviv

Prileteli jsme na letiste Ben Gurion asi v 3:15 rano. Imigracni pohovor je spise formalita a hura ven. Vlak nam tesne ujel diky neochote prodavacky listku a tak jsme nasedli do taxika. Cesta do centra k plazi kde jsme bydleli byla za 150 sekelu.

Prvni den jsme meli v planu prozkoumat mesto a v planu jsme meli: carmel Market neboli zdejsi vyhlasene trziste, pak stare mesto Old Jaffa i s pristavem a pak samozrejme plaze. Obed jsme dali v jaffa portu tradicni humus na ruzne zpusoby a vsem chutnalo… Naveceret jsme se pak byli opet v Carmel marketu a doporucujeme falafel a jehneci v pita chlebu. Vse kosher:-) jeste jsme ten den pujcovali kola z mistni meststske stojanove site. Moznost vyuzivat sit kolem 100 stanic s kolama vyjde na 16 sekelu na den + se pak plati projezdeny cas s tim ze do pul hodiny je to zdarma. Vyuzivali jsme to hojne na prepravu na plaz a zpet.

Jeste bych podotknul ze byl maly problem s vyberem penez z bankomatu. Vyzkouseli jsme jich asi 5 nez natrefili na ten spravny.

Druhy den bylo poradne vedro nekde mezi  25-30 a plan znel jasne: plaz az do odpadnuti. Bohuzel kazdy z nas si zapomel namazat nekterou cast tela takze nekdy v 3 odpoledne jsme byli vsichni cerveni jak raci. Vecer zacinal sabat coz melo podle ruznych zdroju znamenat ze vse bude zavrene. Neni to pravda! Vetsina mist byla otevrena jen nejezdila mestska doprava namisto ktere se objevily tzv. Scharutty – sdielene mikrobusy celkem levne.

Treti den jsme vyrazili obtezkani krosnama smerem autobusak ze ktereho mely jezdit prave scheruty. Cesta dvere Tel Aviv – dvere Jerusalem nam trvala asi 1:15. Vse naprosto rychle a cenove dobre. Cesta na autobusak za 8 a cesta do jerusalema za 35. Ubytovani primo v centru s vyhledem na zdi stareho mesta.

Jerusalem sila, mam pocit ze v presile tu jsou arabove, vsude hlavne ve starem meste za hradbami je jich plno. Plno je i vojaku se samopalama a check pointu a zdi ktere oddeluji jednotlive strany. Je to az s podivem protoze je tu jasne videt jak jednotlive narodnosti ziji v symbioze.

Sobota a sabat? Opet vsude otevrino ale uz ne tak jako v tel avivu. Ale kafe i obed jsme si v pohode dali. Stare Centrum jeruzalema – tedy za hradbami je sileny mumraj takova jedna velka trznice se vsim moznym. Do toho obcas nekde nejaky silene stary kostel nebo mesita a mista hlavne krestanske historie.

Zatimco Tel Aviv je neskutecne moderni mesto zapadniho americkeho stylu Tak Jerusalem je hodne o historii, dycha tu takova posvatnost mista… Zaroven je tu spletice narodnosti a nabozenstvi…

Ctvrty den rano, to uz je nedele jsme dali vydatnou snidani a vyrazili smer vyhlaseny trh, kde jsme nakoupili proviant na vecer do pouste. Pak byla na rade autopujcovna. Auto jsme meli rezervovane u sixt jen na jeden den pro vylet k mrtvemu mori a na poust. Pujceni probehlo ok i vymotat se z jeruzalema bylo snadne. K jizni casti mrtveho more do Ein Gedi je to asi hodinka jizdy. Prvne jsme dali koupani primo tady, a pak vyrazili par kilometru severneji, kde byly primo lazne. Sice vstup asi za 50 pro jednoho ale bylo to i vcetne bahna a sulfid pramenu. Koupani v mori bylo zahrnuto take v cene takze jsme se vycachtali dosyta. Byla to bomba.

Nasledovala cesta na poust nachazejici se mezi Jeruzalemem a Jerichem a asi nejadrenalinovejsi hazitek pobytu. Pres hlavni silnici totiz na jednom miste proudila reka ktera si nasla sve dalsi koryto. Nevedeli jsme na jak to muze byt dlouho a proto jsme si odhlasovali ze to zkusime projet. Slo to, ale bolelo to:-) na druhe strane jsme scitali skody: urvana predni spz a voda a bahno na aute a v aute. Ale stalo to za to. Po nas uz nikdo neprojel a vsichni cekali.

Na poust jsme dorazili v podvecer a stihli jsme i zapad slunce. ubytovani ok, resp. vsude bylo mokro, pry tim ze po nekolika mesicich sprchlo, ale meli jsme vse co bylo potreba – matrace, deky, ohen, tepla sprcha, plynovy horak, mosazny hrnec a slo se na vareni zeleninove smesi, kterou jsme pohostili temer cely tabor.

Paty den brzy rano zacali presne s vychodem slunce vriskat ptaci a dalsi drobna poustni havet, ktera zacala letat i dovnitr do stanu a Natalka to odnesla hovnajzem na spacaku. Ferdik uz byl tou dobou na tretim kopecku aby vyfotil vychod slunce. To byl nezapomenutelny zazitek.

Po snidani jsme se zbalili a vyrazli smer Jeruzalem vratit auto. Jericho jsme vynechali jelikoz tam pry nic neni, a pak je to arabske mesto pod palestinskou samospravou a pry Zidum vstup zakazan pod pohruzkou smrti.

V Jeruzaleme jsme se trochu motali ale nakonec nasli benzinku a dotankovali a pak sixt a cekali co reknou az uvidi v jakem stavu je auto. Prvni zamestnanec autopujcovny zavolal druheho, ten zavolal managera a ten s nami vysmlouval, ze kdyz pojedeme jeste dotankovat (pry nadrz nebyla plna) tak nam nebude uctovat “nestandardni zaspineni auta”. Takze ok.

Nasledovalo kafe a preprava do Tel Avivu na plaz na posledni koupani a jidlo a nasledne jsme se rozdelili a vydali kazdy svou cestou. S Verunkou smer downtown na posledni noc.

Vstavali jsme rano ve 3:30 a v 5 uz byli na letisti. Jinak bacha na centralni zeleznicni zastavku smer letiste: takhle brzy rano je otevren jen jeden vchod a my jsme samozrejme planovali vejit tim zavrenym. Nemit asi 10 min rezervu tak vlak ujel…

Na letisti celkem dost kontrol ale oproti letu do Izraele to uz bylo ok.

A par uzitecnych postrehu

  • – penize lze vybrat jen z nekterych bankomatu, ktere jsou international
  • – taxik z letiste do centra na plaz vychazi ve 4 rano na 170 ILS
  • – o Sabatu se nebojte ze v Jeruzaleme nebo Tel Avivu nic nekoupite, neni to pravda
  • – o Sabatu se nebojte ze se nedostanete z Tel Avivu do Jeruzalema a naopak – jezdi Sherutty.
  • – draho je, ale kdyz nakupujete a stravujete se na trzich, tak se to da. Napr cena piva v restauraci 30, cena lahvace v potravinach 10, ale i min
  • – vyhlasena oaza Ein Gedi je zpoplatnena cca 30 ILS a ma casovy rozvrh tracku
  • – u pujceni auta se rozhodne vyplati plne pripojistit
  • – benzin je drazsi nez u nas – cca 35 kc za litr
  • – na pousti a u mrtveho more je vyrazne vyssi teplota nez v Tel Avivu potazmo Jeruzaleme cca o 5-10 *C.
  • – jestli radi behate tak Tel Aviv podel plaze to muze byt tak 15 – 20km. A beha tu hodne lidi.
  • – Doprava po Tel Avivu – zelena kola. 17 ILS na den + 1/2 hodina zdarma, 1 hodina cca 5 ILS atd.