sushiRecepis na sushi rolky, takzvané Sushi-roll neboli sushi-maki. Ingredience: Mořské řasy, Wasabi, Sojovka, 4-6 vajíček, cukr, sůl, vinný ocet, rýže, sezam, kaviár, majonéza, avokádo, okurka, Invenář: bambusová rohož, extra super ostrý žabikuch.

Předpříprava rýžeRýži omyjeme několirkát a opakujeme mytí, dokud voda nebude čistá. Důležité je odměřit poměr vody na rýži: na dva hrníčky 2 1/2 hrníčku vody. Japonská rýže po uvaření mírně lepí, nekupujte proto žádnou Uncle Ben’s a podobné vymoženosti, ale našetřete na pořádnou japonskou sushi rýži :-) Jedno kilo se pohybuje kolem 80 Kč a dokonce Vám ho dovezou z tohoto eshpou až domu! Jako náhražku můžete maximálně použít obyčejnou rýži Natura (modrá). Jakmile začne voda vřít, stáhněte teplotu na velmi málo a vařte tak 15-20 minut, dokud se většina vody nevypaří. Pak stáhněte rýži ze sporáku a nechte dalších 10-15 minut stát.

Do uvařené rýže dávám přiměřeně vinný ocet (dávám cca 2-3 lžíce) lžíci cukru a špetku soli. Pěkně to do rýže vmýchejte! Pak se nechá rýže vychladout překrytá mokrou utěrkou.

Příprava všeho ostatního

Okurku rozkrojíme, semínka vyloupneme lžičku a zbytek okurky nakrájíme na nudličky, které se budou vkládat do rolek. Z vajec uděláme omeletu, ale namísto oleje, použijeme směs oleje, sójovky, cukru a soli. Důležitý je tam ten cukr a sójovka! Ty tomu dodávají chuť. Celou omeletu rozkrájejte na nudličky.

Avokádo oloupeme, vyjmeme pecku a nakrájíme jako okurku na plátky – nudle. Humří prsty rozmrazíme a rozkrojíme každý na půlku.

Příprava

Důležité je připravit si prostor, kde se bude celý rituál motání sushi odehrávat. Nakrájejete si předem řasy (čtvercovou chaluhu rozkrojte na půl), všechny ingredience si dejte někam poblíž na pracovní plochu. Před sebe položte rolovací bambusovou rohož a na ní jednu mořskou řasu.

Na ní naklaďte rovnoměrně rýži. Vrstva by měla mít cca půl centimetru a horní okraj řasy nechte “neorýžovaný”, aby celá rolka držela pohromadě. Postup, jak umotat rolku je na vysvětlování dost složitý, mrkněte na obrázky.

Co do rolek?

  • KAPPA MAKI – okurku, sezamová semínka a trochu wasabi
  • CALIFORNIA MAKI – avokádo, humří prsty, sezamová semínka, majonéza a wasabi
  • TAMAGO MAKI – vaječná omeleta, wasabi

Po vzoru McDonalds nutriční hodnoty:

  • Avocado roll: 246 calories, 11g fat, 33g carbs
  • California roll: 266 calories, 8.5g fat, 36g carbs
  • Cucumber roll: 136 calories, 0g fat, 30g carbs


A takhle to vypadá v praxi:

[kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/vMNLX5ZJShY" width="425" height="350" wmode="transparent" /]

Podobné články